Rozhledna Böhmerwaldturm, Ebene

Byla vystavena milovníky přírody v roce 1983 i proto, aby se rodáci a potomci obyvatel zaniklých obcí Pleš, Václav a dalších z území tehdejších Sudet mohli v době železné opony dívat do svého, kdysi rodného kraje. Rozhledna stojí na velmi příhodném místě s velkým rozhledem do krajů na obou stranách hranice. Je stále otevřená, velmi pečlivě udržovaná a na jejím vrcholu můžete za jakýchkoliv povětrnostních podmínek pohodlně posvačit, či jen tak pozorovat okolí nainstalovanými dalekohledy. Nechybí zde informace k místu a popis výhledů v obou jazycích, jde opravdu o stavbu se skutečně ,,lidským“ rozměrem.

Jak se tam od nás dostanete ?

Pěšky - celková délka doporučené trasy je ca 12 km

Po opuštění objektu Rs Rybník se vydáte po silnicí směrem vpravo, kde asi po 50 m minete kapličku,  na křižovatce odbočíte  u antukového hřiště  dle dopravního značení vpravo na vedlejší silnici, která vede ke 3 km vzdálenému hraničnímu přechodu pro pěší a cyklisty Švarcava (zaniklá obec)/ Schwarzach. Tato cesta je značená žlutými tabulkami s č. 2141 (cyklostezka přátelství).  Obě sousední hraniční obce  rozděluje stejnojmenný potok Schwarzach, který tvoří v těchto místech státní hranici. Po překročení hraničního mostku do Schwarzachu zahnete hned na první odbočce vpravo na  silnici s velmi nízkou frekvencí . Po ca 2 km se strmějším závěrečným stoupáním dorazíte do vesničky Waldhäuser. Zde dojdete ke svahu – bývalé sjezdovce, kterou vyšlápnete a na samém vrcholu kopce se nachází cíl vaší cesty. Odměnou se Vám naskytne nádherný pohled do širokého okolí – v dáli uvidíte Čerchov, Velký Javor, Hohenbogen a další. Pro návrat do Rybníka doporučujeme použít stejnou cestu.

Pozn. na této trase se nenalézá žádná občerstvovna

Na kole (okruh) -  celková délka námi doporučené trasy je ca 30 km

Po opuštění objektu Rs Rybník se vydáte po silnicí směrem vpravo, kde asi po 50 m minete kapličku,  na křižovatce odbočíte  u antukového hřiště   dle dopravního značení vpravo na vedlejší silnici, která vede ke 3 km vzdálenému hraničnímu přechodu pro pěší a cyklisty Švarcava (zaniklá obec)/ Schwarzach. Tato cesta je značená žlutými tabulkami s č.2141 (cyklostezka přátelství).  Obě  hraniční obce  rozděluje stejnojmenný potok Schwarzach, který tvoří v těchto místech státní hranici. Po překročení hraničního mostku do Schwarzachu zahnete hned na první odbočce vpravo na  silnici s velmi nízkou frekvencí . Po ca 2 km se strmějším závěrečným stoupáním dorazíte do vesničky Waldhäuser. Vesničku projedete a ca po 2 km dorazíte k obci Staedlern. Na jejím okraji se na pravé straně směrem od příjezdu     nachází přírodní rezervace tvořená rozmanitými skalnatými útvary, které protíná vyhlídková stezka s odpočívkami.

Po levé straně se nachází pod vzrostlými kaštany pomníček obětem válek a historická křížová cesta. V centru obce Staedlern se vydáte opět vpravo po hlavní silnici ( nebo po cyklostezce při ní) směr Schönsee.  Projedete okolo bývalého lyžařského areálu Reichenstein a po ca 3 km spatřítena pravé straně  lesní silniční odpočívadlo. U něj je turistický rozcestník, který Vás spolehlivě nasměruje k ca 3 km vzdálené rozhledně po lesní cestě s dobrým povrchem. Po cestě k rozhledně  je možné navštívit zříceninu hradu Reichenstein.

Po návštěvě rozhledny se vydáte po stejné cestě zpět směrem k silnici vedoucí do  Schönsee . U lesního odpočívadle se napojíte na hlavní silnici směr Schönsee a ca po 2 km odbočíte vpravo do vesničky Fridrischang, kde je další přechod pro pěší a cyklisty, kterým se vrátíte zpět do ČR. Po ujetí dalších 2 km dorazíte do zaniklé obce Pleš ( více Info v bodě 3).  Zde určitě stojí za návštěvu místní opravený hřbitůvek a výletní hostinec Na Pleši. Po projetí zaniklé obce Pleš se na dalším rozcestníku vydáte směrem vpravo , kde spatříte v samém dosahu rozhlednu a strategický vojenský objekt Velký zvon (pro veřejnost nepřístupné) Ani ne po 1 km pak dorazíte k zaniklé obci Václav, kde jsou ještě zbytky budov bývalé roty PS.  Zde se  napojíte na turistickou červenou  a cykloturistickou trasu č. 36 a ostrým ca 4 km dlouhým sjezdem  dojedete až k Jánské huti (zaniklá ves) , kde odbočíte po červené turistické vpravo (zkratka)  a budete lesem pokračovat směr Rybník (ca 2 km)

Občerstvení na trase

Přímo u hraničního přechodu Fridrischang je historická hraniční hospoda , kde si můžete dát nealko nápoje, lahvové pivo a při troše štěstí i nějakou čerstvě upečenou buchtu nebo bavorský vdolek

Dalším skvělým místem pro patřičné načerpání sil je výletní  hostinec  a pension Na Pleši (www.pensionples.cz), kde si můžete dát  čepovaný Chodovar, nealko nápoje a teplá i studená jídla. Lákadlem jsou pak místní speciality ze stylové venkovní pece,  pochutnat si můžete na pstruzich,  pizze, bavorské sekané a dalších dobrotách.