Pramen řeky Radbuzy

Řeka Radbuza pramení na západním svahu Pivoňských hor nedaleko křižovatky Liščí domky v nadmořské výšce 689 m n. m. Pramen s odpočívadlem je od křižovatky Liščí domky vzdálen přibližně 500 m po neznačené cestě. Radbuza jako horská bystřina protéká obec Rybník a dále pokračuje na sever úzkým údolím ke vsi Smolov. V Chodské pahorkatině u Bělé nad Radbuzou se stáčí k východu a poté na jihovýchod k Horšovskému Týnu. Dále pokračuje na severovýchod přes Staňkov, Holýšov, Stod a Dobřany až do Plzně, kde ve Štruncových sadech ústí zprava do řeky Mže. Spolu s Mží, Úslavou a Úhlavou tvoří Radbuza zdrojnici řeky Berounky. Radbuza je spolu se Mží hydrologicky a vodohospodářsky nejvýznamnější řekou Českého lesa.

Jak se tam od nás dostanete ?

Pěšky/ na kole (pro zdatnější cyklisty) - celková délka doporučené trasy je 9 km.

–  po opuštění objektu Rs Rybník se vydáte po silnici směrem vpravo, kde asi po 50 m minete místní kapličku a  na křižovatce u antukového hřiště budete pokračovat po hlavní ulici dalších ca 500 m směrem do kopce k lesu. Po pravé straně minete polorozpadlou chalupu, poslední pozůstatek zástavby zaniklé obce Bedřichov a pokračujete až na křižovatku. Tam se vydáte směrem doprava dle ukazatele do ca 2 km vzdálené obce  Závist. Ihned na začátku obce Závist je velká bílá chalupa, u které je ukazatel cesty k pramenu Radbuzy – směr vlevo. Vydáte se po ,,rozbitější“ silnici okolo tamních malebných horských chalup a po ca 300 m dojdete  až na kraj lesa, kde na Vás opět čeká šipkové značení, které Vás spolehlivě dovede až k ca  1.5  km vzdálenému cíli – tedy k pramenu Radbuzy.

Pro méně zdatné turisty a rodiny s dětmi doporučujeme cestu od nás autem až ke zmíněnému okraji lesa u obce Závist, kde je Lesy ČR nově vybudované odstavné parkoviště pro návštěvníky lesa a prameniště řeky Radbuzy. Od tohoto parkoviště se dostanete  po pěkné lesní cestě  ca 1.5 km přímo až k prameni Radbuzy. Vhodné i pro kočárky.

Z pramene Radbuzy se pak můžete vydat i na delší výšlap směrem vlevo do kopce na Liščí domky, kde se nachází turistický rozcestník, který Vám nabídne trasy třeba do Pivoně, na zříceninu hradu Starý Hernštejn atd.

Občerstvení na trase

Při cestě k prameni Radbuzy se můžete občerstvit  v pensionu  Chalupa na Závisti  (www.ubytovani-cesky-les.cz), která se nachází u silnice směrem na Nemanice